Офіційно. Вуличні культури увійшли в українське законодавство

29 квітня 2021 08:15

27 квітня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні проєкт Закону України "Про основні засади молодіжної політики" (№3718 від 23.06.2020). В ньому вперше в українській історії "вулична культура" стала офіційним терміном і частиною державної молодіжної політики.

Відтепер програми і проєкти, які розвивають вуличні культури, можуть отримати офіційну підтримку на державному, регіональному та місцевому рівнях, пояснює співзасновник Street Culture (ГО "Центр вуличних культур") Єгор Матюхін.

"Проведення фестивалів і батлів, форумів і тренінгів, створення об’єктів інфраструктури вуличних культур, як урбан-парки чи урбан-центри, промоція вуличних культур, розвиток на їх основі підприємництва, використання їх у вихованні молоді, проведення програм обміну досвідом з іншими країнами — все це за прийнятим законом може бути підтримано державою, — підкреслює Матюхін .

У підготовці законопроекту автори використовували висновки команди міжнародних оглядачів Ради Європи щодо молодіжної політики в Україні і аналіз прогалин національного законодавства в цій сфері в контексті стандартів Європейського Союзу.

"При створенні законопроєкту ми керувалися трьома ключовими завданнями: по-перше, треба залучати молодь до суспільного життя; по-друге, треба створити інфраструктуру для такої роботи; і, по-третє, треба виділити для цього фінансові ресурси: як опосередковано через інфраструктуру, так і напряму молодим людям", — говорить співавтор законопроєкту Олександр Санченко, який сам у минулому займався брейкінгом.

Єгор Матюхін — відомий у світі бі-бой. Він теж брав участь у розробці закону і вважає його початком нової ери для молоді в Україні. Це дозволить ефективніше розвивати спільноти вуличних культур по всій Україні, надаючи більше можливостей для самовираження і саморозвитку молоді. Відтепер цей тренд треба лише посилювати, вважає співзасновник Street Culture.

"Загалом, цей рік став визначним для вуличної культури — ми у партнерстві з УКФ проводимо перший в Україні грантовий конкурс ідей проєктів вуличної культури з бюджетом в 10 мільйонів гривень, працюємо над концепціями нових урбан-парків, в тому числі — у київському ВДНГ, створюємо збірну України з олімпійського брейкінгу, а тепер ще й закріпили вуличні культури в законодавстві, — перелічив досягнення Єгор Матюхін. — Також ми продовжили на наступні 5 років співпрацю з Харківською міською радою по розвитку вуличних культур у місті — передусім, це створення нової інфраструктури, як урбан-парки. Підтримка вуличних культур стала державною справою в Україні — ми можемо пишатися цим перед нашими європейськими колегами", — зазначив він.

Довідка. Новий закон, крім визнання вуличних культур, має стати рамковим для всіх процесів, визначень та принципів взаємодії держави та молоді, створити багаторівневу інфраструктуру молодіжних центрів, забезпечити молодим українцям допомогу у всіх сферах життя: освіті, роботі, соціальній активності, самовираженні, дозвіллі. Закон описує поняття "молодіжна політика", "молодіжний працівник", "молодіжний центр", вже згадана "вулична культура" та багато інших.

Автори законопроєкту наголошують, що вони нічого нового не вигадували, а взяли за взірець засади загальноєвропейської молодіжної політики і перенесли її в українське законодавче поле. При цьому сам закон лише формулює засади молодіжної політики, а більш чіткі правила мають бути сформульовані у підзаконних актах.

Закон "Про основні засади молодіжної політики" також передбачає створення "Українського молодіжного фонду". УМФ має надавати грантову підтримку організаціям і навіть фізичним особам, які створюють проєкти у молодіжній сфері. Фонд має стати незалежним від місцевих органів влади джерелом фінансування для різноманітних проєктів у молодіжній сфері, зокрема, вуличних культурах.
Новини в тему

02 листопада 2023
Відкрита реєстрація на Workout winter games
23 липня 2023
У Харкові пройшов чемпіонат міста з воркауту
19 липня 2023
У Харкові пройде чемпіонат міста зі стріт воркауту
18 липня 2023
На бульварі Юрʼєва визначили найсильніших воркаутерів міста
16 липня 2023
Визначено переможців "Битви Харкова"
03 липня 2023
У Харкові завершилася серія майстер-класів із вуличних культур
28 червня 2023
На бульварі Юрʼєва пройде майстер-клас з вуличних культур
30 червня 2023
У ТРЦ "Нікольський" відбудеться майстер-клас із вуличних культур
26 червня 2023
У саду Шевченка відбулися змагання з воркауту
Інформаційні платформи